Vyšetření stopových prvků ve vlasech
Vyšetření koncentrací stopových prvků ve vlasech je nejlepší metodou k hodnocení minerálního stavu organismu. Vlasy byly vybrány Světovou zdravotnickou organisací a Agenturou ochrany prostředí k hodnocení vlivu toxických kovů na organizmus
Stopové prvky se do vlasů ukládají ve formě tzv. chelátů. To způsobuje že teprve dlouhodobé změny v koncentraci prvků v organizmu se odrážejí v jejich hodnotě ve vlasech a že koncentrace stopových prvků ve vlasech je asi 50x vyšší než v krvi a moči.
Pokud nedoplňujeme určitý vitamin nebo stopový prvek v dostatečném množství, dochází k rozvoji onemocnění v pěti stupních.
1. Vstupní fáze - vyčerpávají se zásoby ve tkáních ještě v rámci normálních hodnot.
2. Biochemická fáze - počínající nedostatek se již dá prokázat v určitých tkáních. Z těch, které jsou k dispozici pro vyšetření jsou to například nehty a vlasy.
3. Fyziologická fáze - člověk se necítí zdravý, nejsou však ještě klinické známky nemoci.
4. Klinická fáze - objevují se již klinické příznaky, které lékař může diagnostikovat.
5.Anatomická fáze - objevují se již zřetelně projevy na jednotlivých orgánech.
Z krve se daří diagnostikovat nedostatka prvků či vitaminů obvykle až v klinické fázi. Organizmus totiž dělá všechno pro to, aby v krvi udržel normální hladiny prvků. Bere se tedy odevšad - z různých tkání a orgánů, jen aby tuto normální hladinu udržel. Krev je proto posledním místem, kde bychom měli hledat nedostatek minerálů.
Nedostatek prvků v organismu se dá ve vlasech prokázat již v biochemické fázi, tzn. v době, kdy se člověk cítí zcela zdráv. Analýzou prvků ve vlasech nezískáme znalosti o chorobách, ale znalosti biochemických tendencí, ze kterých můžeme usuzovat:
1. na možné souvislosti určitého onemocnění s nalezeným nedostatkem některého nebo některých prvků.
2. na existenci zvýšeného rizika a objevení se některých onemocnění
3. na potencionálně škodlivý vliv toxických prvků na metabolizmus vyšetřované osoby.
Díky suplementaci (doplňování naší stravy potravními doplňky) můžeme srovnat nedostatky jednotlivých prvků, upravit poruchy rovnováhy poměrů různých prvků i biochemické tendence tak , aby k rozvoji onemocnění nedošlo.
Kdo by měl být vyšetřovanou osobou?
1. Zdravý člověk, který si uvědomuje, že jeho stravovací návyky, denní režim antistresová opatření nejsou ideální, který ví, že se dá odkrýt nedostatek minerálů, a vitaminů již v biochemické fázi a že pomocí cíleného užívání potravinových doplňků s minerály a vitamíny může své zdraví a kondici zlepšit a udržet v dobrém stavu.
2. Člověk ve fyziologické fázi, tj, člověk, který se necítí zdravotně v pořádku ale jeho ošetřující lékař mu nemůže dát vysvětlující odpověď. Vyšetření stopových prvků ve vlasech může odkrýt počínající onemocnění nebo tendence k rozvoji některých chorobných stavů. Cíleným doplňováním vitaminů a minerálů se může minerální metabolismus vyrovnat a nemusí dojít k rozvinutí nemoci.
3. Chronicky nemocný člověk, kterému cílené podávání potravinových doplňků s přírodními vitaminy a minerály a úprava diety mohou zlepšit jeho zdravotní stav i tam, kde farmakologická léčba již stav nezlepšuje.
4. Vrcholový sportovec, jehož nadprůměrné zatížený organismus ztrácí při vrcholových aktivitách nadměrné množství vody, vitaminů i minerálů.
Jedině vyšetřením prvků ve vlasech můžeme u sportovců kontrolovat cílenou suplementaci potravinovými doplňky a přesně korigovat rovnováhu poměrů různých prvků.